Rippikoulu

Rippikoulu

"Elämä on ihmisen parasta aikaa" -Matti Nykänen

Rippikoulussa opimme, että edellä oleva lause ei ole pätevä. Rippikoulu päättää kastettujen kasteopetuksen. Myös kastamattomat voivat tulla rippikouluun, heitä opetetaan ja halutessaan he voivat tulla kasteelle ja heidät myös konfirmoidaan. Rippikoulun ja konfirmaation jälkeen alkaa oppiminen täysivaltaisena kristittynä.

Rippikoulut perustuvat Jeesuksen antamaan kaste- ja lähetyskäskyyn:

"Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikki päivät maailman loppuun asti." (Matt. 28:18-20)

Kummien ja vanhempien tehtävä on kasvattaa kastettu lapsi kristinuskoon. Rippikoulu on laadunvarmennus ja terävöitys tälle opetukselle. 

Sivulta Rippikoulut Savonlinnan seurakunnassa löydät tiedot seurakunnassamme pidettävistä rippikouluista.

Rippikoulussa NYT

Rippikoulu aikuisille

Myös aikuisena voi suorittaa rippikoulun. Tuomiokirkkoseurakunnan alueella aikuisrippikoulu alkaa starttipäivästä, johon voit ilmoittautua suoraan startista vastaavalle papille. Seuraavat aikuisrippikoulun startit ovat:

13.11.2018 klo 17 Seurakuntakeskuksen nuorisotila (käynti sisäpihan ovesta). Vastaava pappi Aleksi Parkkonen aleksi.parkkonen (at) evl.fi 0447768013

10.1.2019 klo 17.30 Seurakuntakeskuksen Luokka 1. Vastaava pappi Tero Tyni tero.tyni (at) evl.fi 0447768044

11.4.2019 klo 17.30 Seurakuntakeskuksen Pikkusali. Vastaava pappi Johanna Tykkyläinen johanna.tykkylainen (at) evl.fi 0447768038

 

Kappeliseurakunnissa aikuisrippikoulun suorittamisesta sovitaan paikallisen papin kanssa.

Enonkoski: Pekka Auvinen pekka.auvinen (at) evl.fi 0447768050

Kerimäki: Toivo Loikkanen toivo.loikkanen (at) evl.fi 0505406111

Punkaharju: Sari Vauhkonen sari.vauhkonen (at) evl.fi 0503100190

Rantasalmi: Susanna Vihavainen susanna.vihavainen (at) evl.fi 0447768083

Savonranta: Henrik Koponen henrik.koponen (at) evl.fi 0447768052

Lisätietoja aikuisrippikoulun sisällöstä löydät mm. aikuisrippikoulu.fi -sivustolta

YouTube-video
Johtava nuorisotyönohjaaja ja Punkaharju kappeliseurakunta
Punkaharjun kappeliseurakunta Savonlinnan seurakunta
Oikotie 10
58500 Punkaharju
Nuoriso- ja rippikoulupappi
Savonlinnan seurakunta

Varhaisnuoriso-, nuoriso- ja rippikoulutyön pastori