Valitse toinen seurakunta

Savonlinnan seurakunta

http://www.savonlinnanseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

12,0 %

Äänestäneitä 3089
Äänioikeutettuja 25656

Ennakkoäänestysprosentti

9,8 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

4,3 %

Äänestäneitä 31
Äänioikeutettuja 718

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 33 kpl
Valituista uusia 19 kpl
keski-ikä vuotta 59 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Juho Tiainen Maanviljelijä 24 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 1503,00 * 165
Sirkka Rautiainen Sairaanhoitaja, eläkkeellä 44 Elävä seurakunta ehdokaslista 1237,00 * 156
Riitta Parttimaa-Redsven Luokanopettaja 13 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 751,50 * 132
Poku Sihvonen Opettaja, eläkeläinen 47 Elävä seurakunta ehdokaslista 618,50 * 111
Irja Härmälä  Opettaja, eläkkeellä 3 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 501,00 * 125
Pirjo Jäntti Lähihoitaja 34 Elävä seurakunta ehdokaslista 412,33 * 104
Anna-Liisa Uimonen  Erityisluokanopettaja, KM 27 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 375,75 * 84
Aune Malinen Palveluneuvoja 40 Elävä seurakunta ehdokaslista 309,25 * 101
Kari Lappalainen Yrittäjä, eläkeläinen 10 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 300,60 * 76
Sari Helena Nyrhinen  DI, KM opettaja 59 Kaikkien kirkko ehdokaslista 287,00 * 67
Anne Käyhkö Asiamies, toimittaja 9 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 250,50 * 69
Tuula Rasimus Kasvatustieteiden maisteri, matkailuyrittäjä 43 Elävä seurakunta ehdokaslista 247,40 * 91
Heikki Sorjonen  Erityisnuorisotyönohjaaja, omaishoitaja 21 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 214,71 * 68
Martti Konsti Verkostomestari, eläkkeellä 35 Elävä seurakunta ehdokaslista 206,17 * 85
Aino Tiainen  Eläkeläinen 23 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 187,88 * 58
Tapani Hannonen Rakennusmestari 30 Elävä seurakunta ehdokaslista 176,71 * 62
Tiina Reijonen  Diakoni 17 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 167,00 * 58
Jarmo Luostarinen Toimitusjohtaja, KTM 39 Elävä seurakunta ehdokaslista 154,62 * 58
Pia Julkunen  Koulunkäynninohjaaja 6 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 150,30 * 54
Heikki Härkönen  Yrittäjä 55 Kaikkien kirkko ehdokaslista 143,50 * 48
Anneli Kosonen  Eläkeläinen 36 Elävä seurakunta ehdokaslista 137,44 * 56
Aune Tuunanen Toimistosihteeri 26 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 136,64 * 53
Eija Suni  Myyntijohtaja, eläkkeellä 22 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 125,25 * 52
Päivi Kujamäki  Kasvatustieteen tohtori, luokanopettaja 37 Elävä seurakunta ehdokaslista 123,70 * 52
Keijo Pesonen  Ammattikasvatusneuvos 14 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 115,62 * 49
Iikka Muhonen Eläkeläinen, mylläri 41 Elävä seurakunta ehdokaslista 112,46 * 51
Virpi Loikkanen  Lukion lehtori 11 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 107,36 * 48
Antero Liimatainen  Eläkeläinen, metsänhoitaja 38 Elävä seurakunta ehdokaslista 103,08 * 50
Jari Rautiainen  Maatalousinsinööri, metsäneuvoja 15 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 100,20 * 47
Pinja Rahikainen  Yhteisöpedagogi 62 Kaikkien kirkko ehdokaslista 95,67 * 48
Minna Heiskanen  Toimistosihteeri 31 Elävä seurakunta ehdokaslista 95,15 * 48
Kati Saramäki  TM, lukion lehtori (sit.) 19 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 93,94 * 45
Aniitta Kaskinen  Sairaanhoitaja 7 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 88,41 * 45

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Lea Sairanen   Asiakkuuspäällikkö 46 Elävä seurakunta ehdokaslista 88.3571 42
Jouko Paajanen   Maatalousyrittäjä 12 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 83.5 42
Helena Strand   FM, kirkkomuusikko 50 Elävä seurakunta ehdokaslista 82.4667 39
Liisa Rautiainen   Lapsityönohjaaja, toimintaterapeutti 16 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 79.1053 39
Pekka Huovila   Eläkeläinen, kunnossapitopäällikkö 32 Elävä seurakunta ehdokaslista 77.3125 28
Mikko Jantunen   Mv, Mela-asiamies 5 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 75.15 29
Keijo Suokas   Eläkeläinen 51 Elävä seurakunta ehdokaslista 72.7647 24
Sanna Niemelä   Koulunkäynnin ohjaaja 58 Kaikkien kirkko ehdokaslista 71.75 43
Mika Huoman   Linja-autonkuljettaja 2 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 71.5714 27
Pasi Pekkonen   HPJ 42 Elävä seurakunta ehdokaslista 68.7222 22
Anitta Turkulainen   Lähihoitaja 25 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 68.3182 26
Miika Soini   Lomaluotsi, maatalousteknikko 20 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 65.3478 25
Pekka Turunen   Yrittäjä 52 Elävä seurakunta ehdokaslista 65.1053 14
Satu Jalvanti-Hannikainen   Maaseutuyrittäjä, yrittäjä 4 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 62.625 25
Leena Hämäläinen   Laskenta-assistentti, eläkeläinen 33 Elävä seurakunta ehdokaslista 61.85 11
Kari Kiiveri   Huoltoteknikko 8 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 60.12 22
Tapio Räsänen   Eläkeläinen 45 Elävä seurakunta ehdokaslista 58.9048 10
Eeva Vuorinen   Eläkeläinen 28 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 57.8077 21
Lauri Kulmala   Opiskelija 56 Kaikkien kirkko ehdokaslista 57.4 27
Markku Ihalainen   Myyntipäällikkö 53 Seurakunta Sydämmellä ehdokaslista 57.0 33
Kaisa-Mari Soini   Palvelujohtaja 49 Elävä seurakunta ehdokaslista 56.2273 9
Arto Sairanen   Maatalouslomittaja 18 Yhteinen Avoin Keskusta ehdokaslista 55.6667 19
Tero Sipilä   FT 48 Elävä seurakunta ehdokaslista 53.7826 7
Heikki Forssell   Eläkeläinen 29 Elävä seurakunta ehdokaslista 51.5417 6
Minna Pii   Kokki 61 Kaikkien kirkko ehdokaslista 47.8333 25
Merja Mustonen   VTM, ammatillinen opettaja AmO 57 Kaikkien kirkko ehdokaslista 41.0 23
Ritva-Liisa Virtanen   Kuvataiteilija 63 Kaikkien kirkko ehdokaslista 35.875 6
Ari Oslanus   Toimitilahuoltaja, eläkeläinen 60 Kaikkien kirkko ehdokaslista 31.8889 0
Timo Pulkkinen   Rakennusinsinööri AMK, työpäällikkö 54 Seurakunta Sydämmellä ehdokaslista 28.5 24

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja